Menu Close
caj

Neobyčajné tajomstvá obyčajného čaju

Čínsky čaj je najpopulárnejším nápojom na svete. Viac ako polovica obyvateľov našej planéty dáva prednosť práve čaju. Prvé miesto v pití čaju má Veľká  Británia, kde ročne  na jedného  človeka pripadá 5-6 kg čaju. Druhé miesto patrí USA, potom nasleduje Austrália, Kanada, Holandsko a  Rusko. Ale tradícia pitia čaju sa zrodila v Číne a krajinách Ázie. Veľmi známy je japonský čajový obrad, kde dávajú prednosť zelenému čaju. Na ruskom čajovom obrade je dôležitá atmosféra srdečnosti a pokoja, radosti a zábavy, príjemného rozhovoru. Ruská tradícia predstavuje  pitie čierneho  a zeleného čaju s lesnými a  lúčnymi bylinami, plodmi rôznych chutí, farieb a vôní. O dôležitosti pitia čaju nám tiež hovoria ruské príslovia:

„Kde je čaj – tam aj pod stromom je raj.”

„Čaju nepiť – vo svete nežiť.”

„Vypiješ čaj – odíde smútok.”

Prečo toľko ľudí miluje práve čaj?  Určite to súvisí aj s chuťou, ale dôležité sú predovšetkým účinky na organizmus. Tieto účinky závisia od chemického zloženia. Hlavná látka, ktorá robí čaj takým obľúbeným je alkaloid kofeín. Obsah tejto látky  v čajových listoch je  1,09-5,5%. Tieto vzácne lístky obsahujú aj všetky známe alkaloidy – atropín, morfín, papaverín. Sú to látky, ktoré vo veľmi malých dávkach rýchlo účinkujú na organizmus človeka. Kofeín účinkuje na nervovú sustavu – v malých dávkach tonizuje, ale vo vysokých stimuluje. Tonizácia vyvoláva zlepšenie nálady, zníženie únavy. Čaj  zvyšuje nízky krvný tlak. Je zaujímavé, že čaj  má schopnosť zvyšovať nízky tlak, ale pri vysokom tlaku, ktorý bol spôsobený stresom, ho zníži. Takú vlastnosť má veľa liečivých rastlín – kedy ich účinky sú  úplne opačné a závisia od toho, čo práve v tejto chvíli organizmus potrebuje. Čaj vždy pomáha pri strese, napríklad, keď sa nám trasú ruky, tvár je biela alebo červená – šálka čaju je veľmi dobrým nápadom. Spomeňte si na čaj aj pri prvých symptómoch migrény – sladký, horúci a silný čaj – môže zastaviť neznesiteľnú  bolesť.

Čaj zlepšuje prácu mozgu, preto sa neodporúča piť ho pred spánkom. Ale osobám, ktoré trpia nervozitou pomôže rýchlo sa upokojiť a zaspať. Toto zase ukazuje na možné opačne účinky čaju.

Čajové taníny, ktorých je  v liste  do 28% a pektíny, ktorých je  2-3 % , robia čaj silným detoxikačným produktom. Taníny máju schopnosť nie iba toxíny naviazať, ale aj brániť ich šíreniu v organizme.  Pri otrávení, sa ako rýchla a prvá pomoc  odporúča čaj, ryžový vyvar, voda a hlad. V domácich podmienkach sa dá  hnačka vyvolená pokazeným jedlom  zastaviť do 1-2 dní.

Čaj posilňuje cievy celého organizmu aj cievy mozgu, normalizuje ich funkciu vďaka prístupnosti tých istých tanínov a flavonoidov. Tieto látky  majú antioxidačnú  činnosť, vďaka ktorej čaj bráni peroxidácii lipidov – bráni voľnoradikálnej oxidácii .

Čajový list ma široké spektrum vitamínov -C, B1, B2 – do 1 mg %,iacín -do 8 mg %, B5, makroživín  – K, Ca, Mg, Fe a cca 15 mikroživín, vďaka čomu pozitívne ovplyvňuje metabolizmus .

Čaj podporuje trávenie, zvyšuje vylučovanie pepsínu, tripsínu, iných enzýmov. Normalizuje mechanickú funkciu žalúdka a čreva v prípade atónie.

Popri všetkých pozitívnych účinkoch čaju je potrebne nezabudnúť na  kontraindikácie. V prvom rade je zakázané piť čaj  pri peptickom vrede. Vo veľkých množstvách, hlavne pred spánkom, čajový kofeín môže vyvolať nespavosť a búšenie srdca. Čaj je zakázaný aj ľudom s tachyarytmiou. Hypertonikom je zakázaný piť veľmi silný čaj. Schopnosť čaju brániť sa voči infarktu, mŕtvice môže byt opačná v prípade nadmerného použitia.  Ale čaj je natoľko známy každému, že svoju správnu mieru poznáte. Prajem všetkým príjemné  a pokojné vychutnanie si šálky čaju.

Literatúra

Barnaulov O.D.  Liečive rastliny – surogáty čaju. SPB 2016. 448 s.