Menu Close

Šípky - legenda, účinky a likér

Legenda, história: Podlá legendy, Satan sa chcel vrátiť do neba potom, keď bol zvrhnutý Bohom. Na to si vybral šípkový krík. Chcel ísť po kmeni a tŕňoch  ako po schodoch do neba, ale Boh to predvídal a ohol kmene šípok. Od toho času, tŕnie je zakrivené a prichytáva sa o všetko, čoho sa dotýka. Ruža šípová (Rosa canina) bola známa ešte v biblickom období. Oveľa neskôr  sa šípky  stali medzi Slovanmi prakticky všeliekom na všetky choroby. Plody šípok si taktiež veľmi váži tibetská a čínska medicína.

Chuť a zloženie: U nás na Slovensku každý pozná chuť šípkového čaju. Je sladká kvôli sacharidom – glukóze, fruktóze, arabinóze a xylóze. Má v sebe aj kyslý tón,  ktorý  udávajú kyseliny. V prvom riade je to kyselina askorbová (vitamín С), ktorej môže v byt v 100 g suchých plodoch až do 600 mg, čo je oveľa viac ako v černej ríbezli a citrónoch. Kyselina šťaveľová, citrónová a iné kyseliny tiež majú pozitívne účinky na organizmus.

Široký spektrum karotenoidov (provitamínov A) dávajú plodom jasnú, sýtu farbu (do 10mg), vitamíny B1,B2,E,K,P robia šípky prírodným polyvitamínom s prakticky 100% vstrebávateľnosťou.

Pre deti: Dobrá chuť a vitamíny v zložení robia šípky vo forme čaju alebo sirupu správnym chutným nápojom číslo 1 pre deti v období jeseň-zima-jar. Mobilizácia práce vlastnej imunity prispieva k lečeniu respiračno-vírusových chorôb u deti školského veku, škôlkarov a dospelých. Deťom, ktoré nemajú radi horkosť bylinkových čajíkov , sa pridaním šípok dá zlepšiť ich chuť.

Liečive účinky: Na jeseň a jar je taktiež veľmi dôležitá podpora pečene.  Šípky tu slúžia ako ochranný a rehabilitačný prostriedok, aktivizujú prácu pečene, zvyšujú vylučovanie žlče. Pôsobia pri akútnej a chronickej hepatitíde, cholecystitíde.

Podľa štúdie Lundskej Univerzity biologické látky šípok, pri regulárnom použití, pôsobia na stabilizáciu koncentrácie cukru v krvi pri cukrovke  2. typu. Účinkujú na zníženie cholesterolu krvi, na zníženie tlaku. Pracujú ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení.

Látky šípok podporujú krvotvorbu alebo hematopoézu pri anémii, zvyšujú zrážanlivosť krvi.

Prítomnosť horčíka podporuje zníženie napätia ciev, zlepšuje funkciu pečene.

Upozornenie použitia: Po pití šípkového čaju je nutne vypláchnuť ústa čistou vodou, pre ochranu zubnej skloviny od účinku kyselín.

Príprava: Príprava čaju je odporúčaná nasledujúca: 20 g plodov zaliať 500 ml vriacej vody, môžete aj do termosky. Nechať vylúhovať 6-8 hodín. Piť 100 ml  2-3 krát denne vždy 20-30 min pred jedlom.

Pri bolesti hlavy skúste vypiť zelený čaj s extraktom šípok.

Z čerstvých plodov a kvetov pripravte chutný  lekvár pre deti.

Likér: Ďalší  tradičný recept je šípkový likér – 2 poháre rozdrobených plodov zaliať 3 pohármi 70% alkoholu, pridať  1-1,5 pohára cukru. Nechať na slnku 5 dní. Na 6. deň pridať ešte 2-3 pohára 40% alkoholu, nechať ešte 5 dní na slnku. Na 10. deň prefiltrovať. Piť po 1 polievkovej lyžici 2 krát denne 20 min po jedle.

Kontraindikácie: Ale nezabudnite, že všetko, čo je nadmerné, môže aj škodiť. Pri dlhodobom používaní šípky zvyšujú zrážanlivosť krvi, preto sú zakázané pri tromboflebitíde. Neodporúčané sú tiež pri gastritíde. Tinktúry zo šípok môžu pôsobiť zvýšenie tlaku, čaje naopak, zníženiu tlaku.