Fytoterapia a klasické lieky v porovnaní
Prečo je liečba rastlinami stále populárnejšou v dnešnej modernej dobe? Prečo ľudia začínajú chápať význam slov gréckeho liečiteľa Hippokrata „Vaše jedlo má byť liekom“?
Myslím, že príčiny môžeme jednoducho pomenovať:
- zvýšenie množstva ochorení – kardiovaskulárne, onkologické, cukrovka
- vznik alergií
- obezita
- črevné ochorenia
- mykózy
- kandidóza
- zníženie odolnosti voči infekciám
- zvýšenie počtu chorých novorodencov
- vznik chorôb od používania liekov – takzvaných „liekových chorôb“ ktoré vznikajú ako dôsledok vedľajších účinkov liekov
- vznik chorôb z nezdravého jedla
Napríklad, nadmerné užívanie antibiotík. V začiatkoch éry antibiotík vedci tvrdili, že každé ochorenie sa dá vyliečiť antibiotikami. Áno, antibiotiká ochránili milióny životov, dnes už ale hovoríme o nadužívaní antibiotík, čo má za následok dosiahnutia rezistentnosti mikróbov na antibiotiká. Antibiotiká majú preukázané vedľajšie účinky.- črevné ochorenia, kandidózy, alergiu, obezitu.
Porovnajme použitie klasických liekov a liečivých rastlín:
Statíny – moderné lieky na zníženie cholesterolu v krvi, ktoré sa vo veľkom používajú pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Čo však nie je až také známe, sú ich vedľajšie účinky ako hepatotoxikoza, tak isto aj pri používaní cytostatík a anibiotík. V prípade ich použitia je potrebná súbežná podpora fytoterapiou – hepatoprotekcia a detoxikácia. Syntetické lieky umelo upravujú náš metabolizmus na rozdiel od sladkého drievka, Ľubovníka, klasických adaptogenov – Ženšenu, Prodari, Luezi. ktoré sa používajú pri kardiovaskulárnych ochoreniach, poruchách metabolizmu.
Lieky na zníženie krvného tlaku – blokátory receptorov- beta blokátory, blokátory angetenzíma2 – umelo znižujú krvný tlak na rozdiel od vňati Komonice lekárskej, plodov a kvetov Hlohu obyčajného, koreňa Kozineca, vňati Medovky lekárskej, plodov Arónie čiernoplodnej. Fytoterapia okrem iného umožňuje postupne znižovať dávku medikamentov.
Vedci našli v rastlinách alkaloidy, proteíny, alkoholy, kyseliny, polysacharidy, mastné kyseliny, minerálne soli, vitamíny. Podľa veľmi hrubého odhadu sa podarilo z rastlinných surovín vylúčiť viac ako 12.000 biologicky aktívnych látok. Vedci však naznačujú, že v najlepšom prípade je to len 10% z chemického arzenálu flóry.
V rastlinných bunkách prebiehajú aktívne procesy biologickej syntézy pre ktorú rastliny absorbujú z pôdy vodu a veľké množstvo organických a anorganických látok. Rastliny nemajú funkčný vylučovací systém, takže všetko čo absorbovali nemôže odísť preč. Vďaka tejto vlastnosti existujú liečivé rastliny.
Ako je možné dosiahnuť stav zdravého života bez liekov?
Existuje veľa spôsobov, ale čo sa liečby týka, je najlepšia prevencia, to vie každý lekár aj lekárnik. Pre prevenciu sú najvhodnejšie liečivé rastliny vo forme čaju, odvaru, tinktúry alebo čerstvých šalátov a štiav.