Hormonálna neplodnosť a ako s ňou bojovať
Tajomné a najkrajšie kúzlo v živote ženy matky a muža otca je narodenie dieťaťa. Materstvo je Boží dar pre každú ženu. U niekoho to ide fyziologicky, dá sa povedať samé od seba. Niektorí sa musia viac snažiť: zmeniť obvyklý spôsob života, stravovacie návyky, prácu, vnímanie samého seba v tomto svete, vyrásť duchovne, zosilnieť fyzicky. Podanie jednej tabletky, jedna návšteva lekára – to z ďaleka nie je všetko čo je potrebné, aby žena dosiahla dlho očakávané tehotenstvo.
Náš organizmus je zložitý a viaczložkový a cesta k riešeniu problému nedostaveniu sa želaného tehotenstva musí byť tiež všestranná a komplexná. Zdá sa, že jednou z najrozšírenejších príčin neplodnosti je tzv. hormonálna neplodnosť. Uvažuje sa o nej v tom prípade, pokiaľ tehotenstvo neprichádza ani po dvoch rokoch pokusov a úsilia. Príčinou môže byť narušená funkcia vaječníkov – zníženie ich funkcie v rámci normálneho ovulačného cyklu alebo pri jeho vynechaní. Čo môže byť prvotnou príčinou týchto hormonálnych porúch? Ako hovoria múdri ľudia, najskôr je potrebné poznať príčinu a až potom je možné vyriešiť problém.
Podrobne si rozoberieme všetky príčiny hormonálnej neplodnosti a spôsoby a metódy jej riešenia
Narušenie psycho-emočného stavu ženy.
Škodlivý je dlhodobý stres! Chronické a dlhodobé zvýšenie kortizolu – hormónu kôry nadobličiek – stresového hormónu, ktorý má neustály stimulačný účinok na endokrinné žľazy, najmä na štítnu žľazu a ďalšie endokrinné žľazy. Tieto začínajú produkovať nadbytok hormónov, čoho následkom je narušenie a nerovnováha organizmu, čo má negatívny účinok na funkciu vaječníkov, ktoré produkujú pohlavné hormóny.
Všetko v organizme sa nachádza v stave homeostázy, a porušenie funkcie jedného endokrinného orgánu môže vo výsledku viesť k zmenám a zrúteniu funkčnosti celého organizmu. Čiže takto zjednodušene vyzerá súvislosť medzi stresom a hormonálnou neplodnosťou.
Syndróm chronickej únavy je ďalší nemenej dôležitý faktor, ktorý tiež súvisí so stresom, vyťažením v práci, nedostatkom času na plnohodnotný spánok, oddych, či zaneprázdnenie obľúbenou činnosťou môže byť príčinou hormonálnej neplodnosti.
Oddych – plnohodnotný a dlhotrvajúci, v ktoromkoľvek kúte prekrásnej prírody našej Zeme je najlepší prostriedok proti stresu, chronickej únave a hormonálnych porúch. Pokiaľ v danej chvíli nie je možné ísť na dovolenku, a únava a stres sa nahromadili, nemali by sme sa uchyľovať k syntetickým liekom – antidepresíva, stimulátory či lieky na nespavosť majú negatívny vplyv na hormonálny stav a možnosť počatia je otázna.
Príroda sa postarala a dala nám veľkú skupinu byliniek, tzv. klasických adaptogénov. Tejto skupine dominujú korene ženšenu, leuzei, rozchodnice, prodary, oplopanaxu, šišáku a všehojca. Už dvojtýždňové užívanie tinktúry z týchto byliniek, pomôže vyrovnať sa s psychickými aj fyzickými ťažkosťami a to bez následkov. Naviac, tieto bylinky majú výraznú schopnosť zvýšiť reprodukčnú schopnosť a libido ako u žien, tak aj u mužov. Taktiež normalizujú funkciu nervového, endokrinného a imunitného systému. Tu je dôležitá jednak kvalita tinktúry, ako aj správnosť užívania.
Dôležitý aspekt poškodenia zdravia a reprodukčnej schopnosti je nesprávna výživa.
V súlade so zákonmi Ajurvédy je naše zdravie, ako fyzické, tak aj psychické, priamo závislé od jedla, ktoré prijímame. Jedlo býva rôzne, tak ako nám dáva silu a pozitívnu náladu, tak aj naopak – spôsobuje choroby, ospalosť a utlmuje mozgovú aktivitu. Kultúra výživy, množstvo a kvalita stravy sú základnými piliermi zdravia, pretože naše bunky a tkanivá sa tvoria z toho, čo jeme.
Dostatočné množstvo kompletných bielkovín, nenasýtených tukov a vitamínov je dôležitým prvkom fungovania reprodukčného systému. Od nepamäti používali rozličné kultúry na zvýšenie plodnosti korene tráv, korienky a plody. Používali zeler, ľubovník, petržlen, zázvor, kurkumu, medovku, plody borievky, badián, aníz, muškátový orech, mätu, oregano, papriku, cibuľu, cesnak, šafrán, obyčajné orechy.
Pohybová aktivita. Aby bolo možné donosiť dieťa, je nevyhnutný dostatočný rozvoj brušných svalov a chrbtice. Tu je dôležité pravidelné cvičenie.
Pomoc liečivých rastlín v boji s hormonálnou neplodnosťou má oproti používaniu syntetických liekov veľké výhody. Prvou je bezpečnosť a druhou je efektívnosť. Ak sú liečivé rastliny užívané spolu so syntetickými liekmi, spôsobuje to zníženie vedľajších účinkov liekov a naopak zvýšenie ich liečivého efektu.
Osvedčili sa nasledovné skupiny rastlín:
- Rastliny regulujúce hladinu hormónov – puškvorec, stavikrv, skorocel, ďatelina, komonica, hruštica, kapsička pastierska.
- Rastliny zvyšujúce aktivitu receptorov vajíčok a spermií – skorocel, ľan, lopúch, divozel, malina, pľuzgierka islandská.
- Rastliny znižujúce podráždenie – chmeľ, valeriána.
- Rastliny zlepšujúce stav kardiovaskulárneho systému – srdcovník, medovka, imelo.
- Rastliny zlepšujúce metabolizmus – lopúch, čakanka, stavikrv, fialka trojfarebná, kuklík.
- Rastliny zvyšujúce vitamínovú rovnováhu – jarabina, šípky, stavikrv, rakytník, ovsená vňať, alchemilka.
Častou príčinou neplodnosti môže byť aj endometrióza. U 20 – 48 % žien trpiacich neplodnosťou diagnostikovali endometriózu. Aj pri tejto chorobe môže byť účinná fytoterapia – terapia bezpečnej voľby.
Pokiaľ nedochádza k počatiu po úspešnom predchádzajúcom tehotenstve, možnými príčinami môžu byť infekcie, potrat, zranenia a nádory.
Nezabúdajte, že liečivé rastliny sú tiež lieky, no darované prírodou v pôvodnej podobe. Podávanie čajov, extraktov a tinktúr sa musí diať pod dohľadom lekára alebo bylinkára (fytoterapeuta). Fytoterapia je najúčinnejšia v rámci individuálnej liečby, keď sa zber vykonáva s prihliadnutím na osobitosti každého organizmu a jeho chorôb.
Nižšie uvádzam niekoľko recenzií mojich pacientov:
Pani Komar som vyhľadala kvôli môjmu nepravidelnému cyklu a túžbou otehotnieť.
Poradila mi veľmi dobré tipy na zmenu stravy všetko prírodnou cestou a bežne dostupné a namiešala špeciálnu zmes byliniek na úpravu môjho cyklu. Zmes bylín sa ľahko pripravila nezabralo to veľa času a cítila som sa nabitá energiou. Cyklus sa mi upravil veľmi rýchlo a za pár mesiacov som otehotnela bez akejkoľvek chémie.
Pani Komar odporúčam všetkým, ktorí chcú vyriešiť svoje akékoľvek problémy rýchlo, lacno a hlavne prírodne.
Andrea
Fytoterapeutku Svetlanu Komar som spoznala na jednej z bratislavských súkromných kliník.
Prišla som k nej, lebo som riešila dlhodobejšie problémy s menštruačným cyklom a trávením. Najprv som tri mesiace pila kúru na hormonálny systém. Predtým som mala krvácania mimo cyklu, dlho mi trvala menštruácia a bola dosť silná. Po absolvovaní tejto kúry, menštruačný cyklus sa mi predĺžil a menzes bol oveľa slabší. Potom, keď som dostala pásový opar, odporučila mi bylinky na imunitu, ktoré ma dali dokopy po chemickej liečbe antivirotikami. V lete sa mi zvykne ozývať žalúdok, preto mi odporučila zmes bylín na gastritídu, ktorá mi pomohla na nechutenstvo a bolesti žalúdka. Na pani Svetlane si vážim, že sa na človeka pozerá komplexne, pýta sa ho aj na stravu a keď si všimne, že niečo nesedí, odporučí aj nápravy, ako napr. mne povedala, že môžem pridať viac bielkovín, a že mám obmedziť cukry. Taktiež, že mám jesť v pokoji a menej sa stresovať. Je to veľmi priateľská a senzitívna terapeutka, ochotná pomôct aj v akútnych stavoch. Som rada, že som na ňu natrafila.
Zuzana