Prečo mangán je dôležitý pre diabetes? Pokračovanie o diabetes a fytoterapii.
Rastliny obsahujú vitamíny, minerály , stopové prvky v správnych pomeroch pre organizmus. Napríklad, stopové prvky v najviac vstrebateľnej forme –ión kovu vo väzbe s dvoma aminokyselinami. V organizme sa ľahko rozkladá a vstrebáva aj kov aj aminokyselina. Na rozdiel od neorganických minerálnych zlúčenín, ktoré sú vstrebateľné iba na 10-20%.
Jednu z popredných priečok v metabolizme cukrov pri práci inzulínových receptorov buniek, zastáva Mangán (Mn). Nedostatok Mn je diagnostikovaný u 50 % chorých na diabetes. Tento deficit Mn vedie k inzulínovej rezistencii a tzv. stukovateniu pečene. Ako ukazujú štúdie, užívanie rastlín, húb, zeleniny a ovocia obsahujúcich Mn, výrazne znižuje hladinu cukru v krvi, umožňuje znižovať dávku liekov a v niektorých prípadoch je možné ich úplné vysadenie. Napríklad, listy čučoriedky zmenšujú hyperglykémiu na 40 %, listy rezaveca šikmého na 30%. To sú všetko rastliny s vysokým obsahom Mn. Iné zdroje Mn sú napríklad lipa, malina, breza, šalvia, stavikrv.
Závery z 3 klinických štúdií uverejnené americkými vedcami v roku 2013 ukazujú že:
– konzumácia čučoriedok, hrozna, jabĺk a hrušiek významne znižuje riziko vzniku diabetes 2.
– konzumácia jahôd a melónu zvyšuje riziko vzniku diabetes 2– pretože obsahujú veľa železa. Nadmerné množstvo železa totiž blokuje vstrebávanie Mn v čreve .
Fytoterapiou, ktorú vieme bežne užívať počas celého života, si dokážeme znížiť hladinu cukru v krvi, obnoviť funkcii pankreasu, normalizovať metabolizmus, ktorý bol narušený vysokou hladinou cukru v krvi.
Fytoterapia chráni chorých na diabetes od kardiovaskulárnych ochorení, ochorení nervového systému, od ochorení obličiek a pečene.