Opaľovanie – mýty a realita
Výhody slnečného žiarenia
Prečo keď je dostatok slnka, sa viac usmievame, smejeme sa, jednoducho cítime sa šťastnejší? Prečo v pochmúrnych, zamračených dňoch nemáme túžbu tvoriť a rozdávať radosť, cítime skľúčenosť v duši, ktorá často vedie k vyššej túžbe jesť a piť. Preto, pretože pod vplyvom slnečného žiarenia nastáva –
- Produkcia serotonínu – hormónu šťastia, ktorý kontroluje nervové impulzy medzi mozgovým bunkami, od ktorých závisí spánok, chuť do jedla a nálada.
- Produkcia vitamínu D – ktorý je dôležitý nie len pre správnu tvorbu kostí a svalov, ale zohráva nemalú úlohu aj pri prevencii zhubných nádorov, udržiava zdravie srdca, pečene a obličiek, ako aj endokrinnú rovnováhu.
- Slnečné lúče dopadajúce na sietnicu oka spôsobujú tvorbu prírodného antidepresíva melatonínu.
- Mierne UV žiarenie stimuluje imunitu pokožky (nadmerné UV ju potláča ), čo zmierňuje priebeh mnohých kožných ochorení.
- Aktivizuje sa metabolizmus.
- Zlepšuje sa trávenie.
- Rozširujú sa krvné cievy, zlepšuje sa fungovanie srdcovo – cievneho systému.
- Aktivuje sa odbúravanie tukov.
- Zlepšuje sa rast nechtov, vlasov a kostí.
Poškodenie spôsobené nadmerným pobytom na slnku
Veda už dávno dokázala, že pri nadmernom vystavovaní sa slnku – pri nadmernom UV žiarení, dochádza k starnutiu pokožky a zvyšuje sa riziko vzniku rakoviny kože vrátane jej najnebezpečnejšej formy, melanómu. Preto si len málo dnešných Európanov dovolí ležať na pláži bez toho, aby si na pokožku nenaniesli ochranný krém na opaľovanie.
Sú krémy na opaľovanie bezpečné?
V súčasnosti existuje dostatočné množstvo výskumov, ktoré naznačujú, že pobyt na slnku s opaľovacím krémom je škodlivejší ako samotné opaľovanie. Veď práve v Spojených štátoch a v Európe, kde sa krémy na opaľovanie používajú už dlhší čas, sa za posledné tri desaťročia dá pozorovať nárast výskytu všetkých foriem rakoviny kože. Pokiaľ na začiatku 70. rokov minulého storočia bola incidencia melanómu medzi bielou populáciou USA 6 prípadov na 10 000 ľudí, tak začiatkom roku 2000 sa tento počet strojnásobil. V Európe sa výskyt melanómu za ten istý čas zvýšil päťnásobne.
Tento nárast je možné objasniť týmito dôvodmi:
- Dôsledok bezhlavého opaľovania sa.
- Chemické látky v krémoch na opaľovanie.
- Nesprávne používanie krémov na opaľovanie.
Zloženie ultrafialového žiarenia
Ultrafialové žiarenie dopadajúce na Zem spolu so slnečnými lúčmi, môžeme rozdeliť na dva typy UV – A a UV – B. Zásadný rozdiel medzi nimi je v energii žiarenia a v hĺbke prieniku do kože. UV – B žiarenie má väčšiu energiu, preto spôsobuje popáleniny veľmi rýchlo. Práve tento typ žiarenia bol blokovaný prvými krémami na opaľovanie a toto žiarenie bolo dlhý čas považované za najnebezpečnejšie. Dnes je však známe, že UV – B nepreniká hlboko do pokožky, a žiadne z poškodení, ktoré spôsobuje, nie sú trvalé. Spálená pokožka sa najskôr pokryje pľuzgierikmi, následne sa začne olupovať, čím sa odstraňujú aj bunky, ktoré obsahujú nebezpečne poškodenú DNA.
Úplne iná situácia je so žiarením UV – A, o ktorom sa pôvodne myslelo, že je prospešné lebo spôsobuje opálenie, ale nie je také silné aby pokožku spálilo. No ukázalo sa, že je to práve žiarenie UV – A, ktoré môže prenikať až do hlbokých vrstiev kože a poškodiť biologické molekuly. Kým sa ľudia v minulosti nemohli opaľovať príliš dlho, pretože sa ich pokožka rýchlo spálila, čo však spôsobilo len dočasné povrchové škody, s príchodom éry opaľovacích krémov chrániacich pokožku pred UV – B žiarením, začali mnohí ležať na pláži aj niekoľko hodín, dlhodobo sa vystavujúc žiareniu UV – A.
Nebezpečenstvo ultrafialového žiarenia
Ako UV – B, tak aj lúče UV – A môžu byť pohltené molekulami a spôsobiť fotochemické reakcie vedúce k vzniku voľných radikálov – nestabilných, vysoko reaktívnych molekúl, ktorým chýba jeden elektrón a ktoré veľmi ochotne vstupujú do chemických reakcií.
Dalo by sa povedať, že voľný radikál je ako mladý nadšenec bez morálnych zásad, ktorý si nikdy nenechá ujsť príležitosť na aférku. A ak taký „nemorálny“ radikál príde do kontaktu so „slušnou“ molekulou, aj táto sa zmení na voľný radikál a začne vnášať chaos do prísnej harmónie chemických reakcií. Najmä UV – A žiarenie, prenikajúce hlboko do pokožky, môže zmeniť molekuly kolagénu, čo je proteín zodpovedný za hladkú a pružnú pokožku, na voľné radikály. Výsledkom je, že sa kolagénové vlákna navzájom spájajú a vytvárajú hromadenie nepružného kolagénu, čo vedie k vzniku charakteristických nerovností a vrások na pokožke. Tieto sa tvoria vplyvom UV žiarenia a objavujú sa oveľa skôr, ako začne pokožka prirodzene starnúť. Ešte vážnejšími dôsledkami transformácie DNA spôsobenej voľnými radikálmi je, že sa dve časti molekuly stanú radikálmi, spoja sa jedna s druhou, čo spôsobí chaos v genetickom kóde bunky. Z takýchto buniek môžu časom vyvinúť zhubné nádory.
SPF – Spoľahlivý ukazovateľ
V 90. rokoch sa konečne objavili širokospektrálne krémy na opaľovanie, teda také, ktoré chránili pokožku nie len pred UV – B, ale aj pred UV – A žiarením.
Ochranný faktor SPF – (sun protection factor) umožňuje vyhodnotiť, ako konkrétny krém spomaľuje výskyt prvého začervenania pokožky pod vplyvom UV žiarenia. Napríklad, ak sa prvé začervenanie objaví bez použitia opaľovacích krémov po 20 minútach, tak pri použití opaľovacích krémov s ochranným faktorom 10 sa začervenanie objaví až po 200 minútach. Keďže začervenanie pokožky vzniká iba pod vplyvom UV – B žiarenia, tak aj slnečný ochranný faktor naznačuje iba účinnosť ochrany pred týmto žiarením.
V dnešnej dobe veľa výrobcov opaľovacích krémov uvádza na svojich obaloch stupeň ochrany proti UV – A žiareniu päťhviezdičkovým systémom: čím viac hviezdičiek, tým lepšia ochrana. A nakoľko je SPF najznámejším a najpopulárnejším ukazovateľom účinnosti opaľovacieho krému, aj spotrebitelia venujú svoju pozornosť hlavne jemu. Málokto si zároveň uvedomuje, že opaľovací krém, ktorý má vysoký SPF a preto spoľahlivo chráni pokožku pred spálením, nemusí nevyhnutne rovnako účinne blokovať aj UV – A žiarenie. Vďaka tomu sa ľudia uspokoja s pocitom bezpečia a môžu získavať dlho očakávané opálenie … aj so všetkými následkami.
Krémy na opaľovanie – nebezpečná zmes
Dotieravé reklamy na opaľovacie krémy vedú ľudí najmä na západe k tomu, že ich považujú za nevyhnutnú súčasť plážovej kultúry. Zamyslime sa však nad tým, čo sa nám v skutočnosti ponúka. Hovoria nám aby sme sa natierali prípravkami obsahujúcimi rôzne chemikálie, a aplikovať si tento kokteil na pokožku pri účinkoch slnečných lúčov. Zároveň automaticky veríme tomu, že tieto látky nijako nereagujú s pokožkou a slnečným žiarením a že už vôbec neprenikajú do krvi, že sú neškodné a spoľahlivé. Ale nie je to tak.
UV filtre – dva typy
UV filtre sú látky, ktoré znižujú množstvo UV žiarenia, dopadajúceho na kožu.
- Fyzikálne alebo anorganické – to sú UV filtre, ktoré obsahujú častice, ktoré odrážajú a rozptyľujú UV žiarenie. Medzi ne patrí oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Fyzické UV filtre sú nealergénne, nedráždia pokožku a sú širokospektrálne – blokujú UV – A aj UV – B žiarenie. V minulosti UV filtre obsahovali veľké nerozpustné častice, v dôsledku čoho zafarbili pokožku na bielo. Teraz sú už častice fyzikálnych UV filtrov veľmi malé v „mikro“, dokonca v „nano“ veľkosti, takže nezanechávajú na pokožke žiadne škvrny.
- Organické alebo chemické – sú UV filtre, ktoré absorbujú UV žiarenie vďaka jedinečnosti svojej chemickej štruktúry.
Organické UV filtre umožňujú tvorbu výrobkuv s ochranným faktorom až 100 či viac, pričom je vhodné ich použiť v rôznych kozmetických formách – krémoch, géloch, sprejoch, pleťových vôdách atď.. Takéto formy umožňujú, aby sa nimi impregnovalo oblečenie alebo sa pridávali do dekoratívnej kozmetiky, šampónov, či lakov na vlasy.
Sú však všetky tieto látky bezpečné pre pokožku?
- V prvom rade organické UV filtre spôsobujú časté alergie a podráždenie pokožky.
- Okrem toho, niektoré organické UV filtre môžu byť fotoreaktívne. To znamená, že ak na také UV filtre svieti dostatočne dlho ultrafialové svetlo, začnú sa rozrušovať a môžu spôsobiť uvoľňovanie voľných radikálov. Čiže po určitom čase ožiarenia, bude pokožka „chránená“ takýmito UV filtrami, vytvárať viac voľných radikálov ako nechránená pokožka.
- Najšokujúcejším faktom je, že UV filtre môžu prenikať do krvi a hromadiť sa v tele. Napríklad podľa nedávnej štúdie v USA, bol bežný UV filter benzofenón-3 (oxybenzón), ktorý sa nachádza v mnohých opaľovacích krémoch, nájdený v 96% z viac ako 2000 vyšetrených vzoriek moču odobratých Američanom rôzneho etnického pôvodu, veku a pohlavia. Zároveň bol v tele najmä mladých žien obsah oxybenzónu v priemere trikrát vyšší ako v tele mužov, a v krvi bielych Američanov bol sedemkrát vyšší ako u afroameričanov.
Fyziologická ochrana pokožky
Ak nie opaľovací krém, tak čo?
- Po prvé, vedomosť o tom, že ľudská pokožka nie je ani zďaleka taká zraniteľná voči UV žiareniu, ako sa nám snažia predstaviť výrobcovia opaľovacích krémov. Jednoducho, s touto prirodzenou ochranou musíme zaobchádzať rozumne, a neklásť na ňu prehnané požiadavky. Uvedieme príklad – ak konštrukčná prilba odolala nárazu padajúcej tehly, neznamená to, že je nepreniknuteľná. Preto, ak ste dostali nápad nasadiť si prilbu a búchať si po nej páčidlom, viniť sa za následky môžete len vy. Rovnako je to aj s ochrannými vlastnosťami pokožky. Neprekračujte ich.
- Melanín – tmavý pigment pokožky je jej hlavným ochrancom. Čím je pôvodná (geneticky vopred určená) pigmentácia pokožky tmavšia, tým je ochrana účinnejšia. Preto je pravidlom, že ľudia s tmavou pokožkou sa lepšie opália a len zriedka kedy sa spália. Pri nedostatočnej produkcii melanínu sa človek ľahko spáli a ťažko dosiahne aspoň aké -také opálenie. Preto ak máte svetlú, ľahko spáliteľnú pokožku, musíte byť pri opaľovaní opatrní. A to bez ohľadu na to, či používate opaľovací krém alebo nie. Príliš dlhé a intenzívne UV žiarenie môže poškodiť a pokryť vráskami a pigmentovými škvrnami aj pokožku černochov. A dokonca aj u černochov sa môže vyskytnúť melanóm. Je však pravda, že oveľa menej často ako u belochov.
- Čím je pokožka tenšia, tým viac sa poškodzuje. Jedná sa spravidla o pokožku žien a detí, ktorá UV žiarením trpí najviac, najmä pokožka detí do jedného roka. Preto im prospieva krátke ranné opaľovanie, aby si vytvárali vitamín D.
- Antioxidanty – sú ďalšia ochranná línia! Ich úlohou je neutralizovať voľné radikály. Sú obsiahnuté v rohovitej vrstve kože a na jej povrch sa vylučujú spolu s kožným mazom. Mnohé antioxidanty sú vitamíny, ktoré sa nevytvárajú v tele, ale musia sa prijímať v strave. Výborný zdroj antioxidantov – čerstvá zelenina, ovocie a bobule, zelený čaj, čaj z liečivých rastlín, za studena lisované rastlinné oleje bohaté na omega – 3 mastné kyseliny.
- „Olúpanie sa“ pokožky po spálení – je šetrná reakcia samotnej pokožky sa regenerovať. Takto si samotná koža opravuje značnú časť poškodenia. Táto „zmena kože“ pomáha telu zbaviť sa buniek s poškodenou DNA, ktoré by inak mohli viesť k vzniku zhubného nádoru.
Čo robiť?
Je paradoxné, že ľudia, napriek všetkým poznatkom o nebezpečných účinkoch UV žiarenia, počúvajúc lekárov a vedcov, sa naďalej usilujú o želané opálenie. Ako sa v tejto situácii opaľovať bez negatívnych následkov?
Ako vždy, vráťme sa do histórie…
Striedmosť!
Naše prababičky o tom vedeli bez akýchkoľvek výskumov, stačilo, aby videli tmavé vráskavé tváre sedliackych žien pracujúcich pod holým nebom. Ako ochrana pred slnkom vtedy slúžili tiene stromov, klobúky so širokým okrajom a rukavice zakrývajúce ruky až po lakte. V dnešnej dobe celkom stačí používať opaľovacie krémy s nízkymi hodnotami SPF (do faktoru 8*). Ak sa však aj tak chcete skutočne trochu opáliť, buďte primerane opatrní – vyhýbajte sa slnku v poludňajších hodinách, čas na pláži zvyšujte postupne, počnúc 5 – 10 minút denne a či už s opaľovacím krémom alebo bez neho, nevystavujte svoju pokožku slnečnému žiareniu príliš dlho.
Použitie prírodných ochranných prostriedkov je vždy opodstatnené
Prírodné rastlinné oleje získané lisovaním za studena predstavujú celý komplex ochrany, a čo je najdôležitejšie, účinne absorbujú UV – A a UV – B žiarenie.
Predstavme si hlavných predstaviteľov v zostupnom poradí podľa účinnej ochrany:
- Olej z malinových semien – 28 – 50 SPF
- Olej z pšeničných klíčkov – cca 20 SPF
- Avokádový olej – cca 15 SPF
- Karanja olej – 12,5 SPF
- Sójový olej – 10 SPF
- Makadamiový olej – 6 SPF
- Sezamový olej – 6 SPF
Olej z malinových semien je šampiónom a je na prvom mieste v obsahu ochranných faktorov SPF – 28 – 50 jednotiek (podľa výskumu kanadských vedcov (Characteristics of raspberry (Rubus idaeus L.) seed oil, Food Chemistry, 69, 187-193, Oomah D., Ladet S., & Godfrey D., 2000)).
Okrem uvedeného má olej množstvo výhod:
- Rýchlo sa vstrebáva do pokožky, je rýchlo absorbovaný a pokožka zostáva bez mastného efektu.
- Dokonale obnovuje a vyhladzuje textúru pokožky.
- Obsahuje veľké množstvo vitamínu E, vitamínov A, C, B1, B2, B3 a omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ďalej kyselinu listovú, fytosteroly, katechíny, kumaríny, soli železa, draslíka a medi, ketóny.
- V kombinácii s kokosovým olejom sa po pobyte na slnku môže nanášať na pokožku, čím sa zabraňuje jej predčasnému starnutiu.
- Zabraňuje transepidermálnej strate vlhkosti.
- Odstraňuje vyrážky a pigmentové škvrny.
- Urýchľuje proces regenerácie tkanív.
- Má protizápalový účinok.
- Príjemne vonia po čerstvých malinách.
Olej je vhodné nanášať na pokožku už nejaký čas pred opaľovaním. Nenanášame ho na priamom slnku. A samozrejme sa vyhýbame poludňajšiemu UV žiareniu.